REKLAMA

 

Konto bankowe w UK / Anglii

Mieszkasz i pracujesz w UK i zamierzasz zostać na dłużej ale nie masz jeszcze konta bankowego? Czas najwyższy to zmienić, dowiesz się jakie dokumenty są niezbędne do otwarcia rachunku na wyspach.


karty do bankomatu

Jakie dokumenty potrzebne do otwarcia konta w banku na terenie UK (Anglia, Szkocja)?

  1. Ważny dokument ze zdjęciem który potwierdza nasze personalia (dane osobowe), takim dokumentem jest m.in.: Paszport, Dowód Osobisty lub Driving Licence (Prawo Jazdy UK);
  2. Jeżeli już podjęliśmy pracę to dokument wystawiony przez pracodawcę który poświadcza nasze zatrudnienie, dostarczamy osobiście lub pracodawca przesyła do banku dokument (konto w angielskim banku otwieramy zazwyczaj po to aby pracodawca przelewał nam pensję na to konto);
  3. Dokument poświadczający stały adres zamieszkania w Wielkiej Brytanii (ang. proof of address), może to być umowa z najemcą (ang. tenant)
  4. lub opłata na podatek lokalny (ang. Council Tax*) lub rachunki np. prąd (ang. electrical bills), lub opłaty za gaz (ang. gas bills), pamiętaj dokumenty muszą być wystawione na Twoje nazwisko.

W którym banku w UK najłatwiej założyć konto?

Banki w Polsce i w UK działają według różnych zasad, choćby zasad które mają wpływ na sprawne otwarcie rachunku w angielskim banku. Problemy mogą się pojawić w niektórych placówkach jeżeli nie dostarczymy pełnej dokumentacji potwierdzającej nasz adres zamieszkania na terenie UK, brak zatrudnienia itp.

Lloyds Bank jest bankiem który często jest polecany przez Polonię zamieszkującą wyspy jest Lloyds Bank który jest w grupie 5 największych banków w Wielkiej Brytanii.
Znajdź najbliższą placówkę banku www.lloydsbank.com/branch-locator/search.asp

Barclays - oferuje usługi dla klientom indywidualnym i biznesowym, oferta darmowych bankomatów, klienci obsługiwani w placówkach, telefonicznie, przez internet oraz zarządców konta.
Lista placówek Barclays - www.barclays.co.uk/branch-finder/

HSBC - to jedna z największych instytucji finansowych i bankowych na ziemi. HSBC prowadzi działalność w 67 krajach, sieć banku jest przeogromna, to około 3900 placówek na całym świecie.
Znajdź bank / oddział w Twojej okolicy - www.hsbc.co.uk/1/2/contact-us/branch-locator

Clydesdale Bank - pierwszy szkocki bank, który otworzył placówki w północnej Anglii. Clydesdale Bank nieprzerwanie drukuje swoje banknoty które są używane w Szkocji: funty szkockie.
Internetowy lokalizator, znajdź placówkę banku Clydesdale Bank lub bankomat secure.cbonline.co.uk/personal/online-locator/

Konto w Anglii przez internet

Dodatkowym warunkiem jest posiadanie już konta w innym banku na terenie UK, czasem wymagana jest historia kredytowa.


Council Tax - jest to lokalny podatek opłacany przez osobę która mieszka w danym momencie w danej nieruchomości (podatek nie dotyczy bezpośrednio właściciela ale osób tam zamieszkujących). Podatek odprowadzany na rzecz utrzymania lokalnych usług m.in. wywóz śmieci. Wysokość kwoty podatku uzależniona jest od wartości nieruchomości, miasta, jak również od dzielnicy w której jest położona.
Mieszkasz w UK, i jeszcze nie płacisz Council Tax? Sprawdź gdzie zapłacisz podatek - www.gov.uk/find-local-council


Artykuły powiązane:
Sprawdź również: Jak wyrobić numer NIN
up