REKLAMA

 

Jak podjąć pracę w Anglii / Wielkiej Brytanii i dokumenty potrzebne do pracy w Anglii 2020?

21 stycznia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii uruchomiło EU Settlement Scheme. Pozwoli on obywatelom Unii Europejskiej, mieszkającym ma terenie UK ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej (settled status) albo osoby tymczasowo osiedlonej (pre-settled status). Brak tej zgody oznacza, że pobyt na terenie UK będzie uznany za nielegalny.

Wielka Brytania - Londyn

Aby bez przeszkód móc pracować w Wielkiej Brytanii należy posiadać:

  1. Adres zamieszkania / pobytu na terenie UK
  2. Numer NIN
  3. Konto bankowe w UK

NIN (National Insurance Number)

Jeśli zamierzasz pracować lub już pracujesz w Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji, Walii) na etacie, lub masz zamiar zarejestrować własną firmę (działalność gospodarczą) w UK, być może chcesz ubiegać się o zasiłki socjalne, do wszystkich tych czynności potrzebny jest numer NIN (National Insurance Number), jest to numer ubezpieczenia społecznego – naszym krajowym odpowiednikiem jest NIP / PESEL.
Numer NIN to indywidualny numer do identyfikacji płaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne i fundusz emerytalny, numer nadawany jest raz na całe życie. Jak wygląda numer NIN? Jest to ciąg liter i cyfr, przykład: FH876523N.

Nie mam jeszcze numeru NIN czy mogę podjąć pracę w Anglii?

Jeszcze nie otrzymałeś numeru NIN i nie posiadasz formularza P45 od poprzedniego pracodawcy w UK? Nie ma obaw, możesz podjąć pracę w UK, będziesz poproszony przez pracodawcę o dane potrzebne do wypełnienia kontrolnej listy startowej HMRC. W oparciu o formularz HMRC pracodawca opracuje tax code (kod podatkowy) i będą nam naliczane podatki od naszej pracy (zdarza się że podatki są wyższe gdy nie posiadamy jeszcze numeru NIN), kiedy już otrzymamy numer NIN, nasze dochody będą poprawnie naliczane.  
* Formularz P46 nie jest już używany.

Jak wyrobić numer NIN?

O otrzymanie numeru NIN możemy ubiegać się w najbliższym Job Centre Plus lub telefonicznie pod numerem tel. 0800 141 2075, w godzinach 8:00 – 18:00 (od poniedziałku do piątku).

Wizyta w lokalnym Job Centre Plus (biura są we wszystkich większych miastach), proces otrzymania numeru NIN wygląda następująco:
  1. urzędnik Job Centre Plus potwierdzi twoją tożsamość na podstawie takich dokumentów m.in. jak Paszport lub Dowód Osobisty (dodatkowo możesz przedstawić Prawo Jazdy),
  2. następnie urzędnik sprawdzi czy już nie posiadasz nadanego numeru NIN i czy kwalifikujesz do jego posiadania.

Gdy się zdecydujesz zadzwonić do Job Centre Plus (tel. 0800 141 2075):
  1. przygotuj się na odpowiedzi o dane osobowe, adres pobytu, jak się z Tobą kontaktować, jeśli pracujesz to przygotuj odpowiedzi na pytania gdzie pracujesz, jakie zajmujesz stanowisko,
  2. następnie na podany adres pobytu w UK pocztą otrzymasz list z zawartą informacją o dacie spotkania z urzędnikiem oraz listę dokumentów które musisz przedstawić urzędnikowi. Zazwyczaj jest to Paszport lub Dowód Osobisty, jak już pracujesz to list od pracodawcy zaświadczający Twoje zatrudnienie (miejsce pracy, stanowisko pracy, data zaczęcia pracy, itp.), potwierdzenie adresu pobytu itp. Podczas wizyty urzędnik będzie sprawdzał twoje dokumenty i poprosi Ciebie o wypełnienie formularza,
  3. jeżeli dokumenty będą kompletne to numer NIN powinien być nadany w okresie nie dłuższym niż 4-6 tygodni, numer zostanie przesłany pocztą na adres pobytu / zamieszkania w UK. W kolejnym etapie otrzymasz drogą pocztową plastikową kartę z numerem NIN (na wzór karty kredytowej, ważne: karta wydawana jest tylko raz więc nie można jej zgubić).

Jak założyć konto w brytyjskim banku?

Aby móc założyć konto w brytyjskim banku obecnie w większość placówek wymagają podania numeru NIN oraz potwierdzenie zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii / Anglii, potwierdzeniem może być np. electrical bills odcinek opłaty za prąd, najlepiej opłata za klika miesięcy wstecz, oraz dokument potwierdzający tożsamość: polski Paszport lub Dowód Osobisty. Jeżeli już pracujemy, możemy przedstawić dokument z miejsca pracy, m.in. umowę o pracę.

Praca w Anglii bez konta bankowego

Wypłaty w UK przelewane na konto bankowe. Czy w takim razie zanim założymy rachunek bankowy w UK możemy otrzymać wypłatę?
Tak, zanim otrzymamy numer NIN i wyrobimy rachunek bankowy, pracodawca naszą wypłatę może przelewać na rachunek bankowy w UK innej osoby (osoby nam zaufanej która nam te pieniądze później przekaże).


Praca w UK i konto w banku, sprawdź: Jak założyć konto w Anglii
Treść komentarza:
Podpis:
 
= (Wykonaj działanie)


avatar2020-02-03   Edyta
Zastanawiam się jak to będzie teraz wyglądało po Brexicie, w szpitalu w którym pracuję 30 procent białego personelu to obcokrajowcy głównie z krajów biedniejszej Unii.

up