REKLAMA

 

Rubryki w CV m.in. cel zawodowy

rubryki w CV

Podczas pisania życiorysu zawodowego trzeba się postarać, każdy wyraz zapisany w CV musi być przemyślany zanim trafi w ręce pracodawcy.
W CV nie ma mniej ważnych rubryk. Wszystkie poprawnie wypełnione tworzą spójną całość.
Co znaczy „poprawnie”? – Poprawnie znaczy zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy.

Zanim zaczniesz pisać dokument wybierz odpowiedni szablon, lub przygotuj swój, tylko pamiętaj o przejrzystości i czytelności. Nie ma sensu pisać zbyt długich życiorysów zawodowych, przygotuj maksymalnie 2 kartki formatu A4. Pracodawca średnio na czytanie jednego CV poświęca około 8 sekund.


Zdjęcie w CV – to bardzo istotny element całego dokumentu, wiadomo najlepsze zdjęcia robi profesjonalny fotograf. Jeżeli nie posiadamy aktualnej fotografii, zdjęcie możemy wykonać w domowych warunkach np. telefonem, zdjęcia zrób na jednolitym neutralnym tle, na zdjęciu powinna być widoczna cała twarz (przyjazny wyraz twarzy – można się pokusić o lekki uśmiech, ułożone włosy, zadbana cera, u mężczyzn brak 3 dniowego zarostu). Jeżeli robisz zdjęcie sam/a lub przy pomocy znajomych, pamiętaj o wykadrowaniu w formacie 3×4 (szerokość x wysokość) .


Cel zawodowy – jedno lub dwa zdania które określą nas zawodowo, to co chcemy robić robić teraz i w przyszłości, jakie cele pragniemy osiągnąć. Rubryka „cel zawodowy” nie jest dosyć popularna, średnio pojawia się w 20% życiorysów zawodowych.

Przykład:

Praca na stanowisku kierownika sprzedaży umożliwiająca podnoszenie kwalifikacji.

Doświadczenie zawodowe – to bardzo ważny element CV. Przygotuj tę rubrykę w sposób zrozumiały i czytelny. Praca, doświadczenie zawodowe – opisz dokładnie obowiązki wykonywane na stanowisku pracy(w różnych firmach podobne stanowiska mogą być obarczone innymi zadaniami). Inspiracją do opisu zadań powinna być treść ogłoszenia na które odpowiadasz(staraj się zbliżyć do oczekiwań pracodawcy – tylko nie kłam, kłamstwo wcześniej czy później się wyda).
Pamiętaj o odwróconej chronologii – na samej górze ostatnie doświadczenia zawodowe.

Przykład:

03.2018 – 12/2019
SuperrDent – Klinika Stomatologiczna w Warszawie
stanowisko: menadżer
Zakres obowiązków:
 1. dbanie o jak najlepszy wizerunek firmy,
 2. organizowanie szkoleń dla personelu,
 3. organizacją czasu pracy,
 4. przygotowywanie ofert kliniki,
 5. zarządzanie witryną internetową oraz profilami na social media,
 6. przygotowywanie oraz nadzorowanie prowadzonych akcji marketingowo-reklamowych.

Umiejętności – ten element CV można podzielić na trzy kategorie: umiejętności uniwersalne, specjalistyczne, adaptacyjne.
a. Umiejętności uniwersalne – to umiejętności zdobyte w innej pracy, umiejętności które swobodnie można zagospodarować u przyszłego pracodawcy.
b. Umiejętności specjalistyczne – umiejętności precyzyjnie związane z charakterystyką zawodu.
c. Umiejętności adaptacyjne – umiejętności, odnoszące się do naszych cech osobowości.

Kilka przykładów umiejętności adaptacyjnych:

 1. punktualność,
 2. odpowiedzialność,
 3. kreatywność,
 4. praca zespołowa,
 5. nastawienie na rozwiązywanie problemów,
 6. odporność na stres.

W rubryce umiejętności możemy zamieścić naszą znajomość języków obcych.

Przykład:

język angielski – B1 - średnio zaawansowany;
język niemiecki – A2 - podstawowy;

Zainteresowania – zainteresowania w CV to rubryka która ma przekazać pracodawcy kilka istotnych informacji o naszej osobowości i predyspozycjach.

Przykłady:

 1. Sport, jeżeli gramy w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę(lub uprawiamy inną grę zespołową) – to jest informacja dla pracodawcy o naszej zdolności do pracy w zespole;
 2. Sport, uprawiamy sztukę walki(np. MMA, karate, boks) lub sporty siłowe np. kulturystyka – dla pracodawcy oznacza to indywidualizm, konsekwencję działania, może to oznaczać również u kandydata braku ducha do pracy zespołowej;
 3. Książka, film, sport; – takie informacje nie zainteresują pracodawcy, są dość ogólne i tym samym nudne.;
 4. Wytwarzanie – rysowanie, malowanie, rzeźba, fotografia itp. – takie zainteresowania mówią o kreatywności kandydata.

Informacja o ochronie danych osobowych – w Polsce istnieje prawny wymóg zamieszczania informacji / klauzuli o ochronie danych osobowych, więcej: treść klauzuli CV
Treść komentarza:
Podpis:
 
= (Wykonaj działanie)

up