REKLAMA

 

Kreatywne / Pomysłowe / Interesujące / Oryginalne Szablony CV

Kreatywne CV, oryginalny szablon na pewno zwróci uwagę rekrutera, ale czy ciekawa forma życiorysu zawodowego przyczyni się do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną?
Wszystko zależy od tego czy design dokumentu nie przykryje merytorycznej zawartości CV, bo jednak doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie, powinny być rzeczą nadrzędną w dokumencie a forma CV powinna je dobrze wyeksponować.

Czy kreatywny wzór CV pasuje do stanowiska pracy na które aplikujesz?

Nie w każdej grupie zawodowej kreatywne CV może być dobrze odebrane, jednak istnieją pewne obszary w których kreatywność jest dobrze postrzegana: m.in. grafik komputerowy, projektant, specjalista do spraw reklamy, marketingu lub pracownicy innych zawodów artystycznych.
Ważną informacją dla kandydata może być adnotacja w ofercie pracy że na stanowisko pracy "poszukiwane są osoby kreatywne", to sygnał dla kandydata że oryginalny życiorys zawodowy może mieć większą szansę przebicia.

Postaw na umiar i wyczucie czasem wystarczy niewiele aby być dostrzeżonym

Czasem przy dużej konkurencji na jedno stanowisko pracy, kilka dodatków w Twoim CV może sprawić że dokument zostanie zauważony, dotyczy to również stanowisk nie wymagających kreatywności. Takimi dodatkami może być przedstawienie w formie graficznej poziomu znajomości obsługi programów, języków, umiejętności. Czasami jakieś zaakcentowanie w dokumencie np. delikatna ramka okalająca arkusz A4.

Nie tylko design ale i treść

Nieszablonowe podejście przy budowie oryginalnego CV dotyczy także treści dokumentu. Chcesz się wyróżnić w oczach rekrutera, możesz opisać umiejętności, doświadczenie zawodowe w interesujący sposób. Polega to na użyciu mniej oficjalnego słownictwa choćby przy nazwach sekcji. Zamiast pisać "Umiejętności" możemy napisać "Narzędzia mojej pracy" itp.

Kilka oryginalnych szablonów które wychodzą poza standardowe dokumenty jakie znamy.

nowoczesne CV niebieskie tło
Nowoczesne CV // Kolor Granatowy
Życiorys zawodowy edytowalny w OpenOffice 4 // Writer
Format DOC - WORD // do wypełnienia
Pobierz DOC [ download ]

szablon kreatywne CV grafik komputerowy
Wzór Curriculum Vitae Grafika Komputerowego
Plik edytowalny w pakiecie OpenOffice 4 // Writer
Szablon w formacie DOC - WORD // Za darmo - Free
Pobierz DOC [ download ]

oryginalne CV zielone tło
Przykład Curriculum Vitae // Oliwkowe tło
Dokument edytowalny w programie OpenOffice 4 // Writer
Format DOC - WORD // Pobieraj bezpłatnie - Free
Pobierz DOC [ download ]

Infografika znacznie ułatwia odbiór i zapamiętywanie

Znacznie łatwiej jest przyswajać i zapamiętywać treść, która jest zobrazowana ikonografiką. Zawartość przedstawiona w formie tekst + grafika trafia do czytelnika znacznie szybciej niż sam tekst.
Chcesz użyć ikon aby objaśnić Twój poziom znajomości zagadnienia np. znajomości obsługi programów, języków obcych czy też języków programowania? Łącząc grafikę i tekst w sekcji używaj jednolitego tła i w miarę krótkiego tekstu a informacje które chcesz przekazać będą łatwo przystępne dla odbiorcy. W tym celu możemy użyć wykresów (kołowych, kolumnowych poziomych i pionowych, skali wyrażonej w gwiazdkach, itp.)

cv ikonografika

 


Kreatywne CV to nie tylko plik PDF w formacie A4

Video CV – Życiorys zawodowy w postaci krótkiego filmu, w którym mówimy o sobie, przedstawiamy dotychczasowe osiągnięcia zawodowe mówimy o planach rozwoju zawodowego na przyszłość. Film możemy opublikować na YT lub Vimeo a link do filmu przesłać potencjalnemu pracodawcy.

Billboard CV – 2010 roku w telewizji szeroko komentowany był wyczyn pewnego polskiego dwudziestolatka, bezrobotnego który w odważnym posunięciu prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce zamieścił swój życiorys zawodowy na billboardzie. CV w postaci ogłoszenia ulicznego opłaciło się, billboard dostrzegło kilku przedsiębiorców, śmiałek nietypowej prezentacji otrzymał sporo ofert pracy.

CV uliczny billboard - szukam pracy

Kolejny przykład z 2012 roku z Adamem mieszkańcem Wielkiej Brytanii, Adam stworzył stronę internetową link do strony: employadam.com na której zamieścił film Video CV (kanał YouTube połączył ze swoja stroną) informację że szuka pracy i odnośnik do swojej strony internetowej zamieścił na ulicznym billboardzie. Jak było można się domyślić Adam otrzymał sporo ofert i w końcu mam prace, za pierwszą pensję zamieścił treść z podziękowaniami które możemy przeczytać na billboardzie poniżej.

Adam szuka pracy w UK przy pomocy reklamy ulicznej

Strona WWW – Życiorys zawodowy jako strona internetowa prezentuje nas oraz nasze portfolio. Ta forma autoprezentacji jest już bardzo popularna w określonych grupach zawodowych: fotografia, grafika i animacja komputerowa. Link do strony zamieszczamy w klasycznym Curriculum Vitae, aby pracodawca mógł zapoznać się z dorobkiem artystycznym i osiągnięciami zawodowymi kandydata.
Można użyć własnej domeny i serwera lub skorzystać z dostępnych serwisów takich jak: behance.net (kreacja graficzna, fotografia itp.), vimeo.com (animacja 2D i 3D, film), profil na linkedin.


Podsumowanie z myślą o dokumencie kreatywnym formatu A4

Kreatywny, pomysłowy życiorys zawodowy, odnoszący się stylem do branży w której chcemy pracować, może zwrócić uwagę rekrutra / pracodawcy. Tworząc dokument, bądźmy jednak roztropni i unikajmy konstrukcji i elementów, które mogą nas narazić nas groteskowość. Pamiętajmy, w CV najważniejsza jest zawartość - treść, dlatego szczególną uwagę skierujmy na jej dopracowanie.
Niezależnie od tego czy wybierzesz kreatywny życiorys zawodowy czy klasyczny szablon dokumentu, warto pamiętać o kilku podstawowych elementach dobrego Curriculum Vitae, więcej wskazówek na rubryki CV.

up