REKLAMA

 

Pracownik z Ukrainy poszukiwany [BLOG]

data publikacji: 2020.01.18

holandia
Jest piątkowe słoneczne popołudnie godzina 15:00. Edyta z Tomkiem własnie wjechali do Warszawy, okazuje się że stolica leży na tresie ich przejazdu (dobrze że jest już obwodnica), kierują się na Łódź następnie na Poznań, ich miejscem docelowym jest Holandia. Wracają do pracy po dwutygodniowym urlopie który spędzali w rodzinnym domu pod Łomżą.

Oboje od 18 miesięcy pracują w Holandii jako "Order Picker" w magazynie z żywnością. Ich praca polega na kompletowaniu zamówień artykułów spożywczych. Wspólnie zarabiają około 850 euro tygodniowo, firma zapewnia im zakwaterowanie i dojazdy do pracy (opłata za hotel i dojazdy potrącane są z pensji).

Zanim zdecydowali się na wyjazd do Holandii szukali pracy w Polsce. Jednak oferowane im wynagrodzenie w pobliskiej Łomży czy Grajewie nie było satysfakcjonujące. A przeprowadzka do np. Warszawy nie wchodziła w grę, gro swoich zarobków musieliby wydać na wynajem mieszkania. A ich celem jest zarobienie pieniędzy które pokryją koszty leasingu i zaciągniętych kredytów na biznes który prowadzili od kliku lat, a który w ostatnim czasie przestał być opłacalny, dodatkowo wpędził ich w spore długi.

Podobnych historii pewnie każdy z Was już słyszał kilka. Np. młode małżeństwo które nie ma perspektyw aby się usamodzielnić, wyprowadzić się od rodziców i kupić na własne mieszkanie. Ciągle zwyżkujące ceny nieruchomości, dodatkowo sprawy nie ułatwiają trudno dostępne kredyty hipoteczne. Bowiem otrzymanie kredytu na kupno nieruchomości, uwarunkowane jest posiadaniem wkładu własnego w wysokości 20 procent wartości lokalu. Wiele osób w Polsce zadaje sobie pytanie. Czy pensja 3000 brutto pozwala planować przyszłość?

Polacy nadal chętnie korzystają z możliwości pracy za granicą, chociaż ostatnio kierunki się zmieniły, zamiast Wielkiej Brytanii która wychodzi z Unii, Polacy chętniej wybierają naszego zachodniego sąsiada Niemcy jak również wspomnianą Holandię, Belgię, Austrię, sporo naszych fachowców znalazło pracę w Czeskim przemyśle (zarobki tam są przynajmniej o połowę wyższe a niżeli w Polsce).

W dużych ośrodkach przemysłowych i miastach Polscy pracodawcy mają problem ze znalezieniem rąk do pracy. Brakuje kierowców, kurierów, pracowników budowlanych, pracowników produkcji, sprzedawców, kucharzy, kelnerów itd. Oferowane stawki są za niskie aby zapełnić wszystkie etaty, dlatego pracodawcy muszą sięgać po pracowników m.in. z Ukrainy.

Ukraińcy rozpędzają polską gospodarkę.

budowa metra pracownicy z Ukrainy w Polsce

Tak jak Polacy w UK, w Niemczech czy Holandii, tak Ukraińcy i inni obcokrajowcy siłą swych rąk budują Polską gospodarkę. Gdyby nie obcokrajowcy Polscy pracodawcy musieliby w wielu przypadkach zwijać swój interes.

Na samym początku otwarcia rynku pracy m.in. dla Ukraińców i Białorusinów, część pracodawców podchodziła z pewnym dystansem do zatrudniania obcokrajowców, lecz po kilku latach zmienili zdanie. Coraz więcej ofert pracy jest już publikowana w dwóch językach, polskim i ukraińskim, a nawet zdarzają się przypadki że tylko w języku ukraińskim, widocznie polski pracodawca już przestał liczyć na to, że znajdzie do pracy chętnych rodaków.

Obcokrajowcy najczęściej w Polsce pracują w:

  1. budownictwie (murarze, tynkarze, elektrycy, glazurnicy itp.);
  2. w transporcie (kierowcy autobusów, kurierzy itp.);
  3. gastronomii (kucharze, kelnerzy);
  4. handlu (sprzedawcy, kasjerzy);
  5. rolnictwie (prace przy zbiorach i inne);
  6. usługach (w zależności od branży).

Agencje pośredniczące w zatrudnianiu obcokrajowców.

Ostatnie kilka lat to wysyp agencji pośredniczących w pozyskiwaniu pracowników m.in. z Ukrainy i z Azji (Filipin, Indonezji, Wietnamu).

Przykładowe z nich:

  1. worksol.pl
  2. consenso.info.pl
  3. ewl.com.pl

Rejestr wszystkich agencji zatrudnienia znajduje się pod adresem:

  1. stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka

Podsumowanie.

Migracja zarobkowa jest nieunikniona, także do będącej na dorobku Polski. Musimy się z tym oswoić, coraz więcej cudzoziemców nie tylko z Ukrainy będzie w Polsce się osiedlać, pracować i płacić podatki. Proces już trwa i jest nie do zatrzymania.

Zobacz co jeszcze na blogu:

data publikacji: 2020.01.27
czas na urlop ikona
Czas na urlop [BLOG]

data publikacji: 2020.01.24
warszawa śródmieście ikona
Kierunek Warszawa [BLOG]

data publikacji: 2020.01.21
grafik komputerowy
Wywiad z grafikiem [BLOG]




Treść komentarza:
Podpis:
 
= (Wykonaj działanie)

up